FED’den indirim açıklaması geldi

12

Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası, piyasalar tarafından meraklı bir şekilde beklenen faizle alakalı kararını duyurmuş bir durumda. Fed faizleri tam tamına 25 baz puan indirmiş olarak %1.50 ila %1.75 seviyelerinin arasına çekmiş oldu.

Federal Açık Piyasanın Komitesi faizle alakalı indirim yapmayı sürdürmekte. Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası, politikayla alakalı faizi 25 baz puan indirmiş olarak %1,50 ila %1,75 aralıklarına kadar çekmiş oldu. Fed faiz ile alakalı kararını 2’ye karşı 8 tane oy ile almış oldu. Fed’in geçmiş olduğumuz 3 toplantı esnasında gerçekleştirdiği faiz indirimi ise 75 baz puana kadar ulaşmış oldu.

Fed tarafından karardan sonra gerçekleştirilmiş olan açıklama içerisinde; ”Belirsizlikler halen devam ediyor, uygun durumda faiz patikası değerlendirilmiş olacak. İşletmenin sabit durumda bulunan yatırımları ile birlikte ihracat zayıf seyretmeyi de sürdürmekte. Ekonomik bir durumdaki büyüme ılımlı hızlı bir şekilde artmakta” ifadelerine yer verildi.

Yatırımcılar ile birlikte uzmanlar, toplantıdan hemen önce Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın aksi durumda baskı yapmasına karşın Fed Başkanı görevinde bulunan Jerome Powell’ın bu senenin parasal gevşemeyle alakalı kampanyasına ara vermeye hazırlanmış olduğunu düşünmekteydi.

Dolar/Türk Lirası ise, Fed kararından hemen sonra 5,71 seviyelerinden 5,72 seviyesine kadar yükselmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.