Amerika’dan tehdit gibi yaptırım sözleri

35

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hazine Bakanı görevinde bulunan Steve Mnuchin, Donald Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik bir takım yaptırımla alakalı önlemi hazırda tutmaya devam ettiğini açık bir şekilde ifade etti.

Söz konusu bu yaptırımların ”gerekli bulunması” durumunda kullanılabilecek olduğunu açıkça ifade eden Mnuchin, sadece Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin daha önce yürürlüğe sokulan yaptırımların kaldırılmasını sağlamış olan Suriye’de gerçekleşmiş olan ateşkes sürecinden bu zamana kadar memnun durumda bulunduğunu da açıkça ifade etmiş oldu.

Reuters tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Suudi Arabistan içerisinde gazetecilere konuşma gerçekleştiren Mnuchin, Ankara’yı ziyaret etmeden hemen önce Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Mike Pence’in ateşkes müzakereleri esnasında kullanması amacıyla ilave hedefler de gerçekleştirilmiş olduğunu açıkça ifade etti. Mnuchin, eğerki söz konusu bu ateşkes anlaşması başarılı bir durumda bulunmasaydı finansal durumdaki yaptırımların uygulanması konusunda karar verilmiş olduğunu da açıkça ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin halen söz konusu bu listeyi elinde tutmakta olduğunu da açıkça kaydetmiş durumdaki Mnuchin; ”Bunları kullanabilmemizi beklemek amacıyla da bir nedenim bulunmuyor. Bana kalırsa işlerin gidişatından fazlasıyla da memnunuz” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.