Türkiye SU-35 savaş uçaklarından alım yapacak mı?

24

Dünya üzerinde yer alan sayılı savunma sanayisiyle birlikte teknoloji dergileri arasında bulunan Defense News isimli dergi, Türk yetkili isimlerine dayandırmış olduğu bir haberde Türk ile birlikte Rus yetkililerin SU-35 savaş uçaklarının alınmasıyla ilgili olarak çok yoğun bir müzakere sürecinin içerisinde yer aldığını ileri sürmüştü. Bu söz konusu iddiayla alakalı olarak Beştepe’de gerçekleşen 29 Ekim resepsiyonu esnasında konuşma yapan Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar açıklamasında; ”Türkiye’nin SU-35 savaş uçaklarını alacak olduğu iddiası tamamen yalan.” ifadelerine yer verdi.

Beştepe içerisinde Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen kabul törenine katılım sağlayan Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar fazlasıyla kritik öneme sahip açıklamalar gerçekleştirdi.

Akar burdaki açıklamaları içerisinde; ”Kısa bir zaman içinde Rusya’yla ortak devriyeler yapılmaya başlanmış olacak. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’yla görüşmeler fazlasıyla açık ve net bir şekilde ilerlemekte, problem bulunmuyor, ilerliyoruz.” ifadelerine yer verdi. Akar ayrıca, Bağdadi’nin öldürülmüş olduğu operasyonla ilgili olarakta; ”Amerika Birleşik Devletleri’nin Bağdadi operasyonuyla alakalı bilgiler aktardı. Bizler ise birliklerimize gereken talimatı verdik.” ifadelerine yer verdi.

Rusya içerisinden SU-35 savaş uçağı alımına yönelik olarakta; ”Türkiye’nin SU-35 savaş uçakları alacağı iddiası kesinlikle yalan. Bizler F-35 savaş uçağı projesinin bir ortağıyız, hakkımızı da verin demekteyiz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.