Rusya’dan çekilme konusunda açıklama yapıldı

27

Rusya’nın Savunma Bakanı görevinde bulunan Sergey Şoygu, Soçi içerisinde gerçekleştirilen Türk ile Rus mutabakatına bakılırsa Suriye’nin kuzeydoğu bölgesine yer alan terör örgütleri arasında yer alan YPG’yi güvenli bölgenin dışarısına çıkarma çalışmalarının planlanan zamandan daha önce tamamlanmış olduğunu ifade etti. Rusya’yla gerçekleştirilmiş olan mutabakata bakılırsa zaman bugün içerisinde saatler 18:00’i gösterirken dolmuş oldu.

Ermenistan’ın Savunma Bakanı görevinde bulunan David Tonoyan’la Erivan içerisinde yapmış olduğu görüşme esnasında açıklamalar gerçekleştiren Şoygu burda ise; ”Güvenlik koridoru meydana getirilecek bölge üzerinden silahlı güçlerin çıkartılması, planlanan zamandan daha önce bitirildi. Bu söz konusu bölgeye ise Suriye’nin sınır muhafızlarıyla birlikte Rus askeri polis ekipleri girdi” ifadelerine yer verdi.

Türkiye ile birlikte Rusya, YPG terör örgütüne bağlı durumda bulunan birliklerin operasyon bölgesi üzerinden çekilmesi amacıyla anlaşmaya varmış idi. Soçi’de yer alan mutabakata bakılır ise Türkiye çekilmeyle ilgili olarak 150 saatlik bir zaman tanımıştı.

Bahsi geçen bu 150 saat ise bugün içerisinde saatler 18:00’i gösterirken bitecekti.

Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mevlüt Çavuşoğlu da söz konusu bu açıklama yapılmadan öncesinde; ”Çekilmiş olanlar da var. Rejim ile birlikte Rusya bunları teyit etmekte. Halen tamamını çekilmiş olduğunu söylemek ise olanaklı bir durumda değil. Askerlerimizin aralarında ise temas bulunuyor. Rusya üzerinden de askeri heyet gelmekte.” ifadelerine yer vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.