Deprem uzmanından izmir konusunda bir uyarı

36

DAUM’ün Müdürü görevinde bulunan Profesör Doktor Hasan Sözbilir, herkesin muhtemel İstanbul ilinde gerçekleşecek depremi konuşmaya devam ettiğini fakat İzmir ilinde yer lan 17 tane fay hattının geçmişlerinin çok az bilinmekte olduğunu ifade ederek, bu bölgedeki çalışmaların hızlı bir biçimde başlamasının gerekli olduğunu ifade etti.

  1. derece içerisinde deprem bölgesi üzerinde yer alan İzmir ilinde 17 tane aktif fay hattı yer alıyor. Depremleri üretme konusundaki bir potansiyeline sahip olduğu açıklanan bu fay hatları, kentin merkezinden de geçmekte. Bütün bu söz konusu riskleri göz önünde bulundurmuş olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’nde yer alan Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü (DAUM), muhtemel bir deprem meydana gelme tehlikesine karşı 10 tane değişik senaryonun üstünden deprem master planı hazırlayabilmek maksadıyla bir çalışma başlatmış durumda. Gerçekleştirilecek çalışmalar ile birlikte, 6 ile 7.2 büyüklüğüne sahip bir deprem meydana getirme potansiyeli bulunan fayların oluşturacak olduğu zararların en az seviyeye indirilmesi konusunda bir hedef var.

Çok fazla sayıda aktif fay hattının yer aldığı, birinci seviyedeki deprem bölgesi üzerinde yer almakta bulunan İzmir ili de deprem riskinin en yüksek seviyelerde bulunduğu kentler arasında. İzmir ili içerisinde bir kısmı 6 ila 7.2 büyüklüğüne sahip bir deprem üretme potansiyeli bulunan 17 tane aktif fay hattı yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.