Amerika’dan Suriye içerisindeki petrol sahalarına sevkiyat

18

Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusu, Suriye’nin doğu bölgesinde terör örgütlerinden biri olan YPG ile PKK işgali altında bulunan petrol sahaları üzerine zırhlı araçların yanı sıra askeri lojistik malzemeleri taşımakta bulunan tırlardan meydana gelen 170 tane araçtan oluşan bir konvoy sevkiyatı gerçekleştirdi.

Irak’ın kuzey bölgesinden yola çıkmış olan Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusuna ait konvoy, gece saatler 00:30 civarında YPG ile PKK terör örgütünün işgali altında bulunan Simelka sınır kapısı içerisinden giriş yaparak, Kamışlı ilçesinin üstünden Haseke bölgesine, ordan ise Deyrizor iline yönelmiş oldu.

Bölgeden bildirilmiş olanlara bakılırsa ortalama olarak 170 tane araçtan meydana gelen bu konvoy üzerinde 17 tane zırhlı araçla beraber büyük bir kısmının kasası kapalı bir durumda yüklü tırlar bulunuyor. Deyrizor isimli ile helikopterler eşliği ile birlikte gitmiş olan araçlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzun bir zamandan beri Irak’tan Suriye’nin iç kısmına gerçekleştirdiği en büyük sevkiyat şeklinde kayıtlara geçmiş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimi, geçmiş olduğumuz hafta içerisinde, Suriye’nin doğu bölgesinde yer alan petrol sahaları üzerinde askeri varlığını güçlendirecek olduğu konusunda bir açıklama yapmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu maksatla geçmiş olduğumuz gün Deyrizor içerisinde askeri tahkimata başlamış olduğunu, El Ömer ile birlikte Rumeylan ilk sırada yer almak üzere petrol sahaları üzerine çok fazla sayıda zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiğini ve ilin güneydoğu bölgesine Bagoz bölgesi üzerinde askeri üs kuracak olduğu araziyi belirlemiş olduğu konusunda bir duyuruda bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.