Soçi konusunda büyük bir alarm

23

Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi ile alakalı toplantıda Türkiye ve Rusya’nın arasında Soçi içerisinde varılmış olan mutabakat muhtırasını da ele almış bulundu. Kremlin Basın Merkezi tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde Putin’in, Rusya’nın Güvenlik Konseyi’ni acil bir şekilde toplamış olduğu ifade edildi.

Açıklama içerisinde, Türkiye ve Rusya’nın arasında Soçi’de varılmış olan mutabakat muhtırasının uygulamaya konulması ve Suriye içerisindeki durumun görüşülmüş olduğu da ifade edildi.

Putin’in konsey üyesi olanlara Soçi’de yapılmış olan Rusya – Afrika Zirvesi’yle alakalı olarakta bilgi vermiş olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Putin, Suriye’nin kuzey bölgesine yönelik 10 maddeden oluşan mutabakat metninin üstünde bir anlaşmaya varmışlar idi.

Suriye’nin kuzey bölgesinde Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaşması üstüne tüm dünyanın meraklı bir şekilde beklemiş olduğu Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Vladimir Putin zirvesi ise Soçi içerisinde gerçekleşmiş oldu. Saatler 13:27’yi gösterirken başlamış olan görüşme ortalama olarak 6.5 saat boyunca devam etti. Görüşme içerisinde, SDG’nin 150 saatlik bir zamanda 30 kilometre derinlikte yer alan ”güvenli bölge” üzerinden çıkartılması hususunda anlaşma sağlanmış olduğu ve Türkiye’yle Rusya güvenlik güçlerinin ortak devriye gerçekleştirmesi hususunda anlaşma yapıldığı açıklaması verilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.