Grevleri sürüyor

27

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kenti içerisinde, maaşlarına zam gerçekleştirilmesi ve çalışmayla alakalı şartlarının düzeltilmesi konusunda istekleri bulunan öğretmenlerin grevi aralıksız olarak sürüyor. Chicago Öğretmenler Sendikasının şehirde yer alan yönetimle yapmış olduğu pazarlıkların çok büyük bir başarısızlık ile sonuçlanmasının hemen sonrasında devlet okullarında yer alan öğretmenler de sokağa çıkmıştı.

Söz konusu bu öğretmenler, okullar içerisinde yer alan sınıfların aşırı bir şekilde dolu olmasından şikayette bulunarak, yeni sınıfların açılması konusunda da talepte bulunuyor. Devlet okullarını temsil etmeye devam eden yetkililer de pazarlıklar esnasında; ”tarih üzerindeki en cömert teklifi” yapmış oldukları durumda sendikanın sırt çevirmiş olduğunu iddia ediyor.

Chicago Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Lori Lightfood, sosyal medya platformu üzerinden yapmış olduğu açıklama içerisinde, süren greve karşın hükümetin bu konudaki görüşmeleri yoğun bir biçimde devam ettireceğini de ifade etti. 25.000 tane öğretmen ile birlikte 7.000 tane yardımcısının katılmış olduğu bu grevden ötürü 361.000 taneden çok öğrencinin 17 Ekim tarihinden bu yana eğitim alamamış olduğu da belirtilmekte.

Chicago, ülkede yer alan ”en büyük seviyedeki 3. okul bölgesini” oluşturmakta. Chicago Tribune gazetesi tarafından yapılmış olan habere bakılırsa, kentte yer alan öğretmenlerin senelik maaşları da 53.000 dolar tutarından başlamakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.