ABD askerlerin petrol sahaları üzerinden çekilmeyeceğini açıkladı

20

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı görevinde bulunan Mark Esper, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesinde yer alan petrol sahalarına çok yakın noktalardaki Amerikan askerlerinin çekilmeyebilecek olduğu konusunda bir açıklamada bulundu. Esper, Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin bu söz konusu askerlerle ilgili kararının kesinleşmemiş olduğunu ifade etti.

Afganistan’a gerçekleştirmiş olduğu ziyaret esnasında gazetecilere konuşma gerçekleştiren Esper, petrol sahalarının yakınlarında yer alan bu askerlerin bugün fiili bir şekilde başlamış olan çekilmeye katılım sağlamadığını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı, bu bölgelerde yer alan askerlerin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile beraber ‘IŞİD’ terör örgütünün ve diğerlerinin petrol sahasına erişmesini engellemek” maksadıyla orada yer aldığını ifade etti ve ‘bir kısmının da çekilmeyebilecek olduğunu’ ilave etti.

‘Çekilmeme’ ile alakalı bir seçeneği halen yönetime sunmamış olduğunu ifade eden Esper sonrasında ise; ”Lakin Pentagon’un asıl işi, değişik seçeneklere bakmaya başlamaktır” ifadelerine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı, Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin yer almadığı bir ortam üzerinde Türkiye ile yapılmış olan ateşkes anlaşmasına uyulup uyulmamış olduğunu da, bölge üzerinde yer alan istihbarat imkanlarıyla gözlemiş oldukları konusunda bir açıklamada bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.