8 Sene öncesinde yaşamını yitiren kadavra törenle defnedildi

30

Eskişehir ili içerisinde tam 8 sene öncesinde yaşamını yitirmesinin sonrasında vasiyetinden dolayı bedenini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)’nde yer alan Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilere kadavra şeklinde bağışlamış olan emekli edebiyat öğretmenlerinden Nevzat Deringöl, 4.800 tane doktor adayı için ışık olduktan sonra gerçekleştirilen bir tören ile toprağa verilmiş oldu.

Eskişehir ili içerisinde 2011 senesinde 66 yaşında iken yaşamını yitiren emekli edebiyat öğretmenlerinden Nevzat Deringöl, ölmeden daha öncesinde tıp fakültesi içerisinde eğitim görmeye devam eden doktor adaylarıyla ilgili olarak vücudunu kadavra şeklinde bağışlamış oldu. Bekar durumda bulunan Deringöl’ün söz konusu kararına yakınlarının da onay vermesinden sonra 30 Haziran 2011 tarihi içerisinde Eskişehir’de yer alan Osmangazi Üniversitesinin Anatomi Anabilim Dalın içerisinde bir tören gerçekleştirildi. Gerçekleştirilmiş olan törenin hemen sonrasında Deringöl’ün cansız vücudu öğrenciler tarafından dersler içerisinde kullanılmaya başlanmış oldu.

Kadavra, bu geçmiş olan 8 sene içerisinde ortalama 4.800 tane doktor adayının tarafından kullanılmış oldu. Kadavranın üstünde çalışmalar yapan doktor adayları senelerdir Nevzat hocanın bedeni üzerinde yeni şeyler öğrenmekteyken Deringöl ise bu süreç içerisinde pek çok öğrenciyi mezun etmiş bir durumda bulundu. Kadavra bulunması konusunda güçlük çekilmekte olan Türkiye’de diğer ülkelerden ortalama 130.000 Türk Lirası tutarında kadavra ithal edilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.