Amerika geri çekilmeyi sürdürüyor

19

Sputnik içerisinde Hikmet Durgun tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin askerleri Suriye’nin kuzey bölgesinde çekilmeyi sürdürüyor. Amerika Birleşik Devletleri askerleri Kobani’nin güney bölgesinde yer alan Sirin Askeri Hava Üssü’nü de boşaltmış bir durumda.

Amerika Birleşik Devletleri, Kobani’nin DEAŞ terör örgütünden alınmasından hemen sonra 2016 senesinde kentin güney kısmındaki Sirin bölgesi üzerinde çok büyük bir tane hava üssü kurmuş idi. Söz konusu bu üs ise koalisyon güçleri tarafından korunmakta.

Neler Yaşamıştı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump, 7 Ekim tarihi içerisinde Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’la yapmış olduğu telefon görüşmesinin hemen sonrasında Suriye’nin kuzey bölgesinden çekilecek olduğu konusunda bir açıklamada bulunmuştu. Beyaz Saray tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde; ”Bugün Başkan görevinde bulunan Donald Trump, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı görevinde buluna nRecep Tayyip Erdoğan’la özel bir telefon görüşmesi yaptı. Türkiye, Suriye’nin kuzey bölgesine uzun bir zamandan beri planlamakta olduğu operasyonu yakın bir zaman içerisinde başlatmış olacak.” şeklindeki ifadelerine yer vermişti..

Amerika Birleşik Devletleri’nin askerleri geçtiğimiz 2 hafta içerisinde Rakka kenti ile birlikteTil Temir kenti, Ayn İssa kenti, Tel Abyad kenti, Rasulayn kenti, Kobani kenti, Menbiç kenti ve Tabka kenti içerisinden çekilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.