Amerika Birleşik Devletleri Kobani’de yer alan üslerini imha etti

23

Ayn El Arab bölgesinde yer alan güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere bakılırsa, Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri güçleri Suriye’nin kuzey bölgesinden çekilme süreci dahilinde, Türkiye sınırı üzerinde yer alan ilçe içerisindeki askerlerini de çekmeye başladı. Boşaltılmış olan 4 tane üsten 2 tanesi, kısa bir zamandan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin savaş uçakları tarafınan vuruldu ve imha edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Münbiç içerisinde boşaltmış olduğu fakat imha etmediği üsler üzerinden birine Rus askerleri ile polis ekipleri ve Beşşar Esed rejimine ait güçler giriş gerçekleştirmişti.

Ayn El Arab bölgesi üzerinde yer alan Amerikan askeri birliklerinin çekilmesinden hemen sonrasında Suriye’nin kuzey bölgesinde sadece Haseke’de yer alan Rumeylan ilçesi içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin askerleri kalmış oldu. Öte yandan ülkenin doğu bölgesinde yer alan Deyrizor ili içerisinde de Amerika Birleşik Devletleri üsleri yer almakta.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusu, Barış Pınarı Harekatı’nın başlatılmasından daha öncesinde Suriye’nin kuzey bölgesinde yer alan askerlerini çekmeye başlamış idi.

Amerika Birleşik Devletleri, DEAŞ terör örgütleriyle mücadele gerekçesi ile, YPG ile PKK terör örgütüne destek verebilmek amacıyla Suriye’de yer alan Rakka ile birlikte Haseke, Münbiç, Deyziyor ve de Tel Abyad bölgeleri üzerinde toplamda 18 tane askeri nokta kurma kararı almıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.