İngiltere’nin desteği çok şaşırttı

20

The Independent isimli gazete tarafından yapılmış olan bir habere bakılırsa İngiltere hükümeti, dün Brüksel içerisinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB)’nin Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı esnasında Türkiye Cumhuriyeti Devletine silah satış işlemlerini durdurmaya yönelik bir girişimde bulunulmasına itiraz etti. İngiltere’nin söz konusu bu tutumu ise Avrupa Birliği’nin bu konuyla alakalı toplu bir karar almasına engel olmuş bir durumda.

İlk sırada Fransa ile birlikte Almanya yer almak üzre bir takım Avrupa ülkesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne silah ambargosu ilan etmiş bir durumdayken İngiltere hükümeti ise, bu konuyla alakalı olarak bir adım atmamış idi. İngiltere’nin dün göstermiş olduğu tutumunun ise ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Suriye’nin kuzey bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu Barış Pınarı Harekatı’na yönelik tutumu konusunda değişikliğin işareti şeklinde ortaya çıkabileceği de belirtilmekte.

İngiliz basını içerisinde dün çıkmış olan haberlere bakılır ise İngiltere hükümeti de Suriye’nin kuzey bölgesinde DEAŞ terör örgütüyle mücadele koalisyonunun dahilinde yollamış olduğu fakat sayısı konusunda bir açıklama yapılmayan özel kuvvet askerlerini çekme konusunda bir hazırlık yapıyor.

İngiltere Hükümetinin almış olduğu bu kararı içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölge üzerinde yer alan 1.000 taneye yakın askerini geri çekme konusunda karar almasının etkili bir durumda bulunduğu da ifade edilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.