Trump talimat vermiş bir durumda

27

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı görevinde bulunan Esper yapmış olduğu açıklaması içerisinde; ”Başkan görevinde bulunan Donald Trump, kuzey Suriye’de yer alan 1.000 taneye yakın Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin güney bölgelere gitmeleri konusunda emretti” ifadelerine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı görevinde bulunan Mark Esper, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın kuzey Suriye bölgesinde yer alan bütün Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin güney bölgelere gitmelerini fakat ülkeyi hiç bir şekilde terk etmemelerininin emrini vermiş olduğunu ifade etti.

Esper, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan CBS kanalı üzerinde, Barış Pınarı Harekatı’nın Amerika Birleşik Devletleri ordusuyla ilgili olarak hiç bir şekilde ”savunulamaz” bir duruma gelmiş olduğunu da ifade etti. Esper sonrasında ise söz konusu bu vaziyetin Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin kuzey bölgesinden çekilmesine sebep olduğunu açık bir şekilde ifade etti. Esper son olarak ise, Donald Trump’un ”Suriye’yi komple terk etmesi” konusunda herhangi bir emrinin yer almadığını da sözlerine ilave etmiş oldu.

Esper, kuzey Suriye bölgesi üzerinden tam olarak kaç tane Amerika Birleşik Devletleri askerinin ayrılacak olduğu hususunda ise 1000 tane seviyelerinde olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.