Tel Abyad içerisinde kontrolün sağlandığı açıklandı

34

Barış Pınarı Harekatı’nın dahiline devam edilmekte olan operasyonlar kapsamında Tel Abyad içerisinde tamamen kontrol sağlanmış bir durumda. Yapılmış olan açıklamalar içerisinde ilçe merkezinin hepsinin kontrol altına alınmış olduğu ifade edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin öncülüğünde operasyonda yer alan Suriye Milli Ordusu, sabah erken saatlerde kentin doğu bölgesini kontrol altına almış bir durumdaydı ve kentin batı giriş kısmında da çatışmalar sürüyordu. Saatler 16:00’yı gösterdiğinde ise Tel Abyad’ın merkezi bölümü PKK ile YPG’li teröristlerden komple temizlenmiş bir durumda.

Diğer taraftan Tel Abyad isimli ilçenin güneydoğu bölgesinde yer alan Suluk beldesinin merkezi, harekatın dahilinde YPG/PKK’lı teröristlerden tamamen kurtarılmış bir durumda. Suriye Milli Ordusu’na bağlı askerler, belde merkezi içerisinde kontrolü tamamen sağlamış bir durumda. Kurtarılmış olan bölgeler üzerinde ise arama ve tarama faaliyeti de halen sürüyor. Harekat esnasında Tel Abyad ilçesi ile birlikte Resulayn ilçesine bağlı durumda bulunan 42 tane köy YPG ile PKK’lı teröristlerden tamamen kurtarılmış bir durumda.

9 Ekim tarihi içerisinde resmi bir şekilde başlamış olan harekat esnasında şu zamana kadar toplamda 1 tane ilçe merkeziyle birlikte 1 tane belde ve de 56 tane de köy YPG/PKK’lı teröristlerden ele geçirilmiş bir hale geldi. Kurtarılmış olan yerler içerisindeki arama ve tarama faaliyeti ise devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.