Almanya silah satışını durdurma kararı aldığını açıkladı

71

Barış Pınarı Harekatı ile alakalı yankılar uluslararası gündem üzerinde yerini korumaya devam ederken, Almanya’dan da adeta skandal yaratan bir karar gelmiş oldu. Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Heiko Maas, Türkiye’ye karşı silah satışını durduracak oldukları konusunda bir açıklamada bulundu.

Maas, Bild isimli gazeteye yapmış olduğu açıklama içerisinde; ”Türkiye tarafından Suriye’nin kuzey bölgesinde düzenlenmekte olan askeri operasyondan dolayı Almanya Federal Hükümeti Türkiye’nin Suriye içerisinde kullanabilecek olduğu tüm askeri teçhizatın satış işlemleri hususunda yeni bir izin çıkartmıyor olacak” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Almanya, 2018 senesi içerisinde Türkiye’ye tam tamına 243 milyon euro (268 milyon dolar) değerine sahip bir silah ihracı gerçekleştirmişti.

Norveç ile birlikte Finlandiya ve de Hollanda ise Türkiye’ye karşı silah ihracat işlemlerini askıya alacak olduğu konusunda açıklama yapmış, İspanya da ”Suriye içerisinde yer alan mevcut durumdaki gerilimin tırmanması halinde” Türkiye’de yer alan Patriot isimli popüler hava savunma sistemlerini geri çekecek olduğu konusunda bir duyuru yapmıştı. Almanya’nın da silahla alakalı satış işlemlerini askıya alacak olduğu konusunda bir açıklama yapmasıyla, Türkiye’ye silah satış işlemlerini durduracak olduğu konusunda açıklama yapan ülkelerin sayısı 4 taneye çıkmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.