Bir küstah tehditte İspanya’dan geldi

24

İspanya’nın Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklama içerisinde, Türkiye tarafından başlatılmış olan Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı Suriye üzerinde gerginliğin tırmanmaya başlaması halinde Adana ilinde konuşlandırılmış durumda bulunan Patriot isimli füze savunma sistemlerini çekebilecek olduğu ifade edildi.

Pais isimli gazeteye özel bir şekilde konuşma gerçekleştiren İspanya Dışişleri Bakanlığı üzerinde yer alan kaynaklar, Türkiye’nin hava savunmasıyla ilgili olarak Adana iline konuşlandırılmış durumdaki Patriot isimli füze savunma sisteminin zamanının Aralık ayı içerisinde biteceğini anımsattı. Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye’de yer alan gerilimin tırmanmaya başlaması halinde İspanya’nın, Türkiye’de yer alan Patriotlar sistemlerinin zamanını uzatmanın hiçbir anlamı bulunmadığını NATO’ya bildirecek olduğu belirtildi.

Madrid’in söz konusu bu duruşunun tamamı ile Avrupa Birliği’nin duruşu ile örtüşmekte olduğunu da ifade eden kaynaklar, Suriye içerisinde insani durumdaki bir felakete sebep olabilecek ve IŞİD terör örgütüne karşı gösterilen mücadeleye zarar verebilecek bu operasyonun hızlı bir şekilde bitirilmesinin gerekli olduğunu yineledi.

Önceki dönemler içerisinde İspanya’nın Savunma Bakan Vekili görevinde bulunan Margarita Robles açıklamasında; ‘Bizler, barışsever durumda bulunan operasyonlara katılmaktayız. Eğerki askeri tırmanma ile birlikte tehdit edebilecek riskler olur ise Türkiye’de konuşlu bulunan Patriotlarla alakalı konuyu, bir karara varılabilmesi maksadıyla NATO’da gündeme getirmiş olacağız” ifadeleri ile açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.