Turizm konusunda büyük bir kampanya

19

2023 senesiyle ilgili olarak 75 milyon tane turistin yanı sıra, 65 milyar dolar tutarında bir gelir hedefiyle alakalı olarak turizm konusunda tarihi öneme sahip bir tanıtım kampanyası startı verilmiş oldu. Türkiye’nin Tanıtım ile Geliştirme Ajansı kurulması konusunda hem bakanlık yetkilileri hem ise özel sektör kesenin ağzını açmış bir durumda. 2023 senesine kadarki dönem içerisinde Türkiye’nin tanıtımının yapılabilmesi amacıyla yaklaşık olarak 5 milyar Türk Lirası tutarında bir para harcanmış olacak.

Türkiye turizmle ilgili olarak çok daha yeni bir kulvara geçiş yapıyor. Rakip durumda bulunan ülkeler tarafından tam 50 sene öncesinde yaşama geçirilen, Türkiye içerisinde de geçtiğimiz 20 seneden beri üzerine konuşmalar yapılan fakat bir türlü hayata geçirilmesi başarılamayan tanıtım silahı en sonunda devreye alınmış bir durumda.

Kültür ile Turizm Bakanlığı’nın bünyesi üzerinde dahil olmak üzere Türkiye’nin Turizm Tanıtım ile Geliştirme Ajansı geçmiş olduğumuz Temmuz ayı içerisinde resmi bir şekilde kurulmuş oldu. Söz konusu bu ajansın temel maksadının Türkiye’yi turizm konusunda en üst lig içerisine çıkartarak, bölgenin yanı sıra ürünler ve otel açısından dünya markaları oluşturabilmek şeklinde belirtiliyor. Bu söz konusu idealin gerçek olması durumunda da turizm konusunda gelirlerinin katlanıp çoğalacak olduğu ön görülmekte.

Bunun dahilinde 2023 senesinin hedeflerine bakıldığı zaman turist sayısı konusunda ilk hedef 75 milyon tane turist, gelirlere bakıldığında da 65 milyar dolarlık bir gelir elde edildiği görülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.