İran’dan Türkiye’nin yapacağı operasyonla ilgili açıklama geldi

42

Türkiye’nin Suriye içerisinde Astana sürecinin dahilinde ortaklık yapmaya devam ettiği İran, Fırat’ın doğu bölgesine yönelik olarak olası bir harekat düzenlenmesine karşı çıktı. Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz gece telefonla görüşme yaptığı İran asıllı mevkidaşlarından Cevad Zarif’in, harekata karşı bir durumda bulunduklarını ifade ettiği belirtildi.

İran’ın Dışişleri Bakanlığı tarafından söz konus ubu telefon görüşmesine yönelik olarak gerçekleştirilen açıklama içerisinde; ”Zarif, askeri durumda bulunan harekata karşı oldukları konusunda bir açıklama yaptı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün yanı sıra ulusal egemenliğine saygı duyulması konusunda da çağrı yaptı” ifadelerine yer verildi. Açıklamaya bakılır ise İran asıllı bakan öte yandan; ”Suriye içerisinde nihai bir durumda istikrar ile güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla terörle mücadelenin gerekli olduğuna da” vurgu yapmış oldu; bunla beraber problemlerin çözülmesi amacıyla Suriye ile birlikte Türkiye yönetimleri için Adana Mutabakatı’nı adres göstermiş oldu.

İran Dışişleri tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılırsa, Çavuşoğlu da görüşme esnasında Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilecek olduğunu ve söz konusu bu harekatın tamamen ”geçici bir durumda olacağı” hususunda da Tahran’a garanti vermiş oldu.

Zarif, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yer alan son gelişmelere yönelik olarak Twitter üzerinde yapmış olduğu paylaşımında da Adana Mutabakatı’na vurgu yapmış ve Amerika Birleşik Devletleri’ni Suriye içerisinde ”yasadışı bir işgalci” şeklinde niteleyip İran’ın Türkiye’ye yardım edebilecek olduğunu ifade etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.