Operasyon için Amerikan askerlerinin çekilmesi bekleniyor

26

Türkiye, Suriye’nin doğu bölgesine yönelik harekatla alakalı çalışmalarda sona gelmiş bir durumda. Operasyonla ilgili olarak hazırlıklarını sona erdirmiş olan Türk Silahlı Kuvvetleri, yalnızca ”Ateş” emri beklemeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri tarafında nda yapılmış olan açıklama içerisinde operasyona destek verilmeyecek olduğu ifade edilirken Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan zırhlıları sabah erken saatlerde Türkiye’ye yakın durumda bulunan sınır bölgesinden çekilmeye başlamış oldu.

Olaydan hemen sonra Reuters haber ajansına konuşma gerçekleştiren bir tane Türk yetkili de, harekatla ilgili olarak Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin çekilmesini bekleyecek olduğu konusunda bir duyuru yaptı..

Reuters’a konuşma gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletleri asıllı bir tane yetkili, SDG’yi Türkiye’nin gerçekleştireceği operasyonu esnasında hiçbir yerde savunmayacak oldukları hususunda bilgilendirmiş olduklarını açık bir şekilde ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri asıllı bir yetkili, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun Tel Abyad ile birlikte Resulayn’da yer alan 2 tane gözlem noktasından çekilmiş olduğunu da ifade etti. Bölge içerisinde yer alan öteki Amerikan askerlerin pozisyonlarını korumuş olduklarına da vurgu yapıldı. Associated Press isimli haber ajansı ise, Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin Tel Abyad kentinden çekilme konusundaki görüntülerini paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.