Gözaltı konusunda kriz

39

Türkiye içerisinde 5 tane Alman vatandaşının terör örgütlerinden PKK’yla bağlantıları ulunduğu gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış olduğu ifade edildi. Alman asıllı kişilerin yasa dışı bir durumda örgütün propagandasını yapmış oldukları ve örgüte üye durumunda bulundukları şüphesiyle gözaltına alınmış oldukları konusunda bir açıklama yapıldı.

Almanya’nın Dışişleri Bakanlığı ise söz konus ubu haberi doğrulamaktayken, Ankara ilinde yer alan Büyükelçiliğin gözaltına alındığı açıklanan Alman vatandaşlarıyla da hızlı bir şekilde temasa geçmiş olduğu konusunda bir duyuru yapıldı. Türkiye makamlarından da söz konusu bu habere yönelik bir açıklama gerçekleştirilmedi.

DW Türkçe tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Almanya İçişleri Bakanlığı’nın sözcüsü görevinde bulunan Bakan Horst Seehofer’in Ankara ilinde yer alan temasları esnasında bahsi geçen gözaltıların gündeme gelmemiş olduğunu belirtti. Sözcü, Bakan tarafından gerçekleştirilen ziyaretle Alman vatandaşlarının gözaltına alınmış olmasının arasında herhangi bir şekilde bağlantı olmadığını da açık bir şekilde ifade etti.

İçişleri Bakanlığının sözcüsü, Seehofer’in gerçekleştirmiş olduğu ziyareti esnasında Türkiye’deki yetkililerle bilgi alışverişinde bulunulmuş olduğu ve bunun sonrasında ise 5 tane Alman’ın Türkiye içerisinde gözaltına alınmış olduğuna yönelik iddiaları da kabul etmedi. Sözcü, söz konusu bu ziyaret esnasında Alman hükümetine bakıldığında haklı bir şekilde gerekçeler olmadan cezaevinde yer alan Alman vatandaşlarına yönelik bilgilerin iletilmiş olduğunu da açık bir şekilde kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.