Irak’taki eylemlerde 44 kişi yaşamını yitirdi

25

Irak içerisinde 4 günden beri süren işsizlik ile yolsuzluk protestoları konusunda yaşamını yitirenlerin sayısı 44 kişiye kadar yükselmişken, 100 taneden çok yaralı bulunuyor.

Hastane kaynakları tarafından alınmış olan bilgiye bakılır ise, Irak içerisinde 1 Ekim tarihinden bu zamana kadar süren gösteriler kapsamında 44 kişi yaşamını yitirdi, 100 taneden çok kişinin ise yaralandığı açıklandı. Irak içerisinde yer alan göstericiler, ülkenin içinde yer alan işsizlikle yolsuzluğu eleştirebilmek amacıyla 4 günden beri eylem yapmaka. Mevcut durumda bulunan hükümetin devrilmesi konusunda bir talepte bulunan göstericiler, polis ekiplerinin sert müdahalesiyle karşı karşıya kalmakta.

Görgü tanıkları tarafından aktarılmış olan bilgiye bakılırsa; polis memurları, göstericileri dağıtabilmek amacıyla ateş açmakta. Bağdat’la ülkenin güney kısmında yer alan kentlerden bazıları 1 Ekim tarihinden bu zamana kadar hükümet karşıtı gösterilere devam ediyor

Gösterilerden dolayı Bağdat’ın yanında Zikar (Nasiriyye) ile birlikte Babil (Hile) ve Meysan (Amara) kentleri içerisinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

Bağdat’la birlikte ülkenin güney kısmında yer alan kentlerden bazıları 1 Ekim tarihinden bu zamana kadar ”işsizlik ile birlikte yolsuzluk ve de kamu hizmeti yoksunluğu”nun protesto edilmiş olduğu hükümet karşıtı durumda bulunan gösterilere sahne olmakta.

Gösterilerden dolayı Bağdat’ın yanında Meysan (Amara) ile birlikte Babil (Hile) ve Zikar (Nasiriyye) kentleri içerisinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.