Bu adadan kum almanın cezası 3.000 Euro

12

Beyaz renkli ve ince kuma sahip sahillerinden dolayı ün kazanan İtalya’da yer alan Sardinya Adası, dünya üzerindeki çok fazla sayıda bulunan ülkeden 100.000’lerce turisti bölgeye çekmeyi de sürdürmekte. Mavi renkli denizin kıyısında yer alan pudra yumuşaklığındaki beyaz renge sahip kumlar, bölgeye gelmiş olan turistlere de eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşatmakta. Ada’da yer alan yönetimi, bu doğa güzelliğini korumak amacıyla da olağanüstü önlemler uygulamakta.

Sardinya adası üzerindeki pek çok plajın giriş kısmında kum ile birlikte deniz kabuğu, yosun ve taş gibi ”denize ait” durumda bulunan materyalleri almanın 2017 senesinde çıkartılmış bir yasayla yasak durumda bulunduğu ve bu suçu işlemiş olanların da para cezasına çarptırılacakları şeklinde uyarılar yer alıyor.

Bu söz konusu yasağa uymamakta olan turistlerin çarptırılmış oldukları yüksek miktara sahip para cezalarına yönelik haberler de çok sık bir şekilde medya üzerinde yer bulmakta. ”Kum hırsızı” şeklinde anılmakta olan bu kişilere 500 ila 3000 euro tutarının arasında cezalar kesilmekte. 3.000 euro ise güncel kurla 18.500 Türk Lirası tutarına denk geliyor.

BBC tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Sardinya’da yer alan havaalanlarında çok sık bir şekilde turistlerin bavulları içerisinde ”çalıntı kum”larla alakalı aramalar gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz sene sadece Alghero kentinde yer alan havalimanında 200 kilogramdan daha çok plaj kumu ele geçirilmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.