İstanbul ilindeki depremin bilançosu kesinleşti

38

İstanbul ili içerisinde gerçekleşen depremin hemen sonrasında Çevre ile Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları esnasında, toplamda 77 tane yapı üzerinde ağır bir hasar tespit edilmiş durumda.

Elde edilmiş olan bilgiye bakılır ise, 26 Eylül tarihi içerisinde Marmara Denizi’nde yer alan Silivri ilçesinin açık bölgesinde gerçekleşen 5,8 büyüklüğüne sahip depremin hemen sonrasında, Çevre ile Şehircilik Bakanlığına bağlı yetkililer tarafınan ilin tamamında hasar tespit çalışmaları gerçekleştirildi. Personeller, söz konusu bu çalışmalar dahilinde bu zamana kadar kamu yapılarının yanı sıra konutlar ve iş yerleri üzerinde incelemeler gerçekleştirdi.

Kamu binaları üzerinde yapılmış olan incelemeler esnasında 7 tanesi hastane olmak üzere 49 tanesi okul, 9 tanesi de idari binadan 65 tanesi hasarsız bir durumda, 1 tanesi hastane olmak üzere 4 tanesi okul, 4 tanesi de idari bir bina olmak üzre toplamda 9 tane ağır hasarlı binanın tespit edildiği açıklandı. Diğer taraftan 68 tne kamu yapısı üzerinde incelemelerin sürdüğü açıklaması yapıldı

Bakanlık ekipleri tarafından konutlarla birlikte iş yerleri üzerinde gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarının dahilinde de 3.102 tane bağımsız birimin incelemesi yapıldı. İncelemelerin sonrasında 1.987 tane hasar olmayan, 610 tane az hasar bulunan, 68 tanesi de ağır hasara sahip bina tespit edilmiş oldu. Depremin hemen sonrasında yıkık bir bina yer almazken, 437 tane yapı ise deprem öncesinde riskli bir durumda bulunduğundan dolayı kapsam dışı sayılmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.