Çin içerisinde çok büyük bir yolsuzluk operasyonu

40

Çin’de yer alan polis ekipleri, Danzhou’nun Eski Belediye Başkanlarından biri olan Zhang Qi’nin evine gerçekleştirilmiş olan operasyon kapsamında evin bodrum kat kısmına gizlenmiş bir durumda tam tamına 13.5 tonluk para ile birlikte altın bulunduğu açıklamasını yaptı.

Çin içerisinde adeta dev gibi bir yolsuzluk operasyonu gerçekleştirildi. Çin’de yer alan polisler 58 yaşında olduğu bilgisine ulaşılan Danzhou’nun Eski Belediye Başkanlarından biri olan Zhang Qi’nin evinde yer alan bodrum kat kısmına gizlenmiş bir durumda ortalama olarak 34 milyar Euro değerine sahip çok büyük bir servet bulduklarını açıkladı.

Çin’de yer alan Yolsuzlukla Mücadele Kurumu, söz konusu bu operasyon ile birlikte 13.5 ton ağırlığında para ile birlikte altın bulunmuş evin görüntülerini de basına servis etti. Gözaltına alındığı açıklanan eski belediye başkanının yakın bir zaman içerisinde hüküm giyebileceği de yapılmış olan açıklamalar arasında yer alıyor.

Çin ise altın rezervi yönünden 1.842.6 tno seviyesiyle dünya ülkelerinin arasında 5. sırada kendisine yer bulmuş bir durumda. Çin’de yer alan Şaanşi eyaleti üzerindeki eski yerel bir tane yetkiliye tam olarak 109,78 milyon yuan tutarında bir yolsuzluk yapmış olduğu gerekçe gösterilerek müebbet hapis cezası verilmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.