Trump Ruhani’nin açıklamalarını yalanladı

36

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Trump, Ruhani’nin hemen sonrasında bir açıklama gerçekleştirdi. Trump açıklamasında; ”İran görüşme yapmak amacıyla yaptırımların kaldırılmasını istedi elbette ki reddettim” şeklindeki ifadelerine yer verdi kullandı.

Ruhani ise, ülkesinin gerçekleşecek olan müzakerelerden hiç bir şekilde korkmamakta olduğunu ve kaçmadığını, buna rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin de bu müzakerelere engel olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Müzakerelerle alakalı masayı oturulması amacıyla ilk önce yaptırımlarla birlikte baskıların kalkmasının gerekli olduğunu ifade eden Ruhani açıklamasında; ”İran söz konusu bu müzakerelerden hiç bir şekilde korkmamakta ve kaçmamakta. Problemin çözüme ulaşmasını istemeyen ve müzakerelere sürekli olarak engel olmayı sürdüren taraf ise Amerika Birleşik Devletleridir.” ifadelerine yer verdi.

Saudi Aramco’ya gerçekleştirilen saldırıyla alakalı olarak İran’ı suçlamış olan ülkeleri de eleştirmekten kaçınmayan Ruhani, Türkiye ile birlikte Rusya da dahil pek çok ülkenin İran’ın suçlamaya başlamasının doğru olmadığı şeklinde bir takım açıklamalar yapmış olduğunu da anımsattı.

Ruhani öte yandan, İran’ın nükleer özelliğe sahip silah sahibi olma konusundaki isteği yönünde ortaya atılan iddialara yönelik olarak; ”Nükleer silahlara sahip olma konusunda bir isteği olan ülke, en azından bir takım kontrolleri azaltır, lakin bizler kontrolleri hiç bir şekilde azaltmadık.” şeklindeki ifadelerine yer verdi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.