Köpekler sınırda çanta içerisinde ele geçirildi

23

Türkiye – Bulgaristan ülkelerinin çifte vatandaşlarından olan bir şahsın sürücülüğünü yapmış olduğu otomobil Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmiş olduğu, Ticaret Bakanlığı kullanımında bulunan Kara Kapıları Taşıt Takip Programı, kentin daha öncesinde kaçakçılık olayına karışmış olduğuna yönelik bir uyarı açıkladı. Gümrük muhafaza ekipleri tarafından elde edilmiş olan bu bilginin sonrasında ise araç x-ray tarama cihazına girmesi amacıyla yönlendirildi.

Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ile İstihbarat Müdürlüğüne bağlı personeller tarafından x-ray taraması yapılmadan önce fiziki kontroller gerçekleştirilen arabanın arka koltuğunun alt bölümünde siyah renkli bir tane çanta tespit edildi. Çantayı açmış olan ekipler içinde muhtelif cinslerde 11 tane canlı köpek yavrusu yer aldığı konusunda tespitte bulundu.

Konu ile alakalı bir şekilde savcılık makamına bilgiler aktarılmasının sonrasında, şahısla ilgili olarak 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet etme suçu sebebiyle soruşturma başlatılmış durumdayken, araç ile birlikte bahsi geçen arabayla taşınmakta olan 11 tne köpek yavrusuna da el koyuldu.

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılmış olan araç şoförüyle ilgili olarak, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 5199 sayısına sahip Hayvanları Koruma Kanunu’nun alakalı hükümlerine uyularak idari para cezası kesildi.

Diğer taraftan, Ticaret Bakanlığı’yla Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP)’nun arasında imzalanmış olan protokol gereğince köpek yavruları bakımlarıyla birlikte kontrollerinin gerçekleştirilmesi amacıyla HAYTAP Edirne temsilcisi veteriner hekime götürülerek yediemin şeklinde teslim edilmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.