İBB TCDD’nin garları için talip oldu

34

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından tarihi bir öneme sahip Sirkeci ile birlikte Haydarpaşa garlarının kısımlarından bazıları, kültür ile sanat etkinlikleri konusunda kullanılmak amacıyla kiraya verilmiş olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Başkanı görevinde bulunan Ekrem İmamoğlu ise, bahsi geçen yerlerin tamamını kiralamak amacıyla ihaleye girecek olduklarını ifade etti.

Resmi Gazete içerisinde 22 Eylül Pazar gününde paylaşılmış olan ilana bakılır ise, Sirkeci ile birlikte Haydarpaşa garlarının bölümlerinden bazıları, kültür ile sanat etkinlikleri konusunda kullanılmak amacıyla kiraya verilmiş olacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından verilmiş olan ilan üzerinde bu ihalenin, 4 Ekim tarihi içerisinde gerçekleştirileceği ifade edildi. Aylık olarak kiralama ücreti 30.000 Türk Lirası’nın üstünden açılacağı açıklanan ihaleye katılmak amacıyla da 90.000 Türk Lirası tutarındaki teminatın bankaya yatırılması konusunda bir gereklilik varken, kiralama zamanı da 15 sene olarak belirlenmiş bir durumda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz akşam katılım gerçekleştirdiği bir televizyon programı esnasında, bahsi geçen ihaleye katılacak olduklarını ifade ederek, şu ifadelere yer verdi;

”Haydarpaşa Garı ile birlikte Sirkeci Garı ihaleye çıkacak. Büyükşehir belediyesi yönetimi olarak tamamıyla almak amacıyla ihaleye girmiş olacağız. Turizm ile birlikte kültürel ve sosyal hizmetler şeklinde çıktı. Bizler orda çok daha kararlı bir biçimde İstanbul halkı için, İBB yetkilileri olarak katılacağımızı da duyurmuş olalım. Harem’e Haydarpaşa’yı da ilave ederek kültürel alanlar oluşturup bayram kutlamalarının eksenini orda kurmayı çok istiyoruz. Harem Üsküdar alanı içerisinde trafiğe kapalı bir şekilde raylı sistem yer alacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.