Merkez Bankası yeni bir faiz indirimi açıklaması yaptı

20

Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası zorunlu karşılıklar için uygulanmakta olan faiz / nema oranlarını 4 Ekim tarihinden geçerli bir durumda bulunmak üzere %13’ten %8 oranına düşürmüş oldu. Böylelikle piyasa içerisinde daha çok Türk Lirası olması sağlanmış olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın internet sayfası üzerinde yer verilmiş olan bilgiye bakılır ise bahsi geçen değişiklikle beraber Türk Lirası kredilerinin senelik büyümesinde referans değerler olarak öne çıkan %10 ila %20 aralıklarının içinde yer alan bankalar için %10, dışında kalmış olan bankalara da %0 oranında faiz / nema uygulaması yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 19 Ağustos tarihi içerisinde yapmış olduğu açıklama esnasında zorunlu karşılık (ZK) oranlarıyla birlikte ZK’lara ödenmekte olan faizleri ve nemaları Türk Lirası kredilerin senelik büyüme oranıyla ilişkilendirmiş bir durumdaydı

Son duruma bakılır ise Türk Lirası cinsinde tesis edilmiş olan ZK’lara uygulanmakta bulunan %13 faiz ve nema oranı, kredilerin büyümesi referans değerler arasında gerçekleşmiş olan bankalara özel olarak %15, öteki bankalara özel olarakta %5 şeklinde uygulanmaktaydı.

Konuya çok daha yakın bir tane bankacılık kaynağı ise, son dönemler içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faiziyle alakalı oranı 750 baz puan indirmiş olduğunu da anımsatıp; ”Türk Lirası mecburi karşılıklara ödenmekte olan faizlerin oranı Eylül 2018 tarihinden bu yana %13 seviyelerinde bulunuyordu. Bu söz konusu indirim Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faiziyle alakalı oranın 5 puandan oluşan bölümünün mecburi karşılık faiz oranlarına yansıtılması anlamına gelmiş oluyor” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.