İSMEK içerisinde kürtçe dil dersi verileceği açıklaması yapıldı

26

Hakkı Savunanlar Platformu’yla özel bir görüşme gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Ekrem İmamoğlu, daha öncesinde pek çok defa gündeme gelmiş olan Kürtçe dil kursu isteğiyle alakalı açıklamalar yaparak; ”İSMEK’ler içerisinde Kürtçe dil kursu mutlaka açılacak” ifadelerine yer verdi.

Platformun tarafından daha öncesinde de sık bir şekilde talep edilen İSMEK’ler içerisinde Kürtçe dil kursunun mutlaka açılacağını açık bir şekilde ifade eden İmamoğlu’nun bu vermiş olduğu kararı Hakkı Savunanlar Platformuna üye olanlar Twitter hesapları üzerinden de resmi bir şekilde duyurmuş oldu.

Geçmiş olduğumuz ayda İSMEK içerisinde Kürtçe dil kurslarının açılacak olduğunu Kılıçdaroğlu ifade etmiş Kürt dili mezunu olanlarını da orda istihdam edecek olduklarına vurgu yapmıştı. Konu ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu da; ”Kürt edebiyatı bulunmaktadır. Kürtçe ise fazlasıyla kadim bir dildir. Kürtler ise hemen dün ortaya çıkmış değiller. Tarihsel bir durumda derinliği bulunan bir kültürü bulunmaktadır. Kürt edebiyatı ile birlikte sineması, sanatı ve de resminin bulunması gereklidir. Olacaktırda bu zaten. Bu durumu ne engellemeye ne ise ötelemeye hiç bir kimsenin de gücü yetmez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerel yönetimler içerisinde bu hizmeti verme konusunda isteğimiz var. Örnek olarak Kürtçe dil kurslarının yanında Türkçe konusunda bilgisi olmayan yaşlılara Kürtçe bilmekte olan sağlık personelleriyle hizmet sağlayabilecek bir çalışma gerçekleştireceğiz.” ifadelerine yer vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.