Türk Telekom’a ait olan hisselerin satılacağı açıklandı

71

Akbank ile birlikte Türkiye İş Bankası ve de Garanti BBVA isimli bankalar, Levent Yapılandırma Yönetim Anonim Şirketi’nin (LYY) ya da LYY sahipliğinde bulunan %55 oranındaki Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi paylarının satışı maksadıyla Morgan Stanley & Co International plc (Morgan Stanley) şirketini yetkilendirmiş bir durumda.

Akbank ile beraber Türkiye İş Bankası ve de Garanti BBVA bankalarının Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) içerisinde yapmış olduğu açıklamalar içerisinde; ”Levent Yapılandırma Yönetimi Anonim Şirketi’nin (LYY) ya da LYY sahipliğinde bulunan %55 oranındaki Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi paylarının satılması maksadıyla Morgan Stanley satış danışmanı şeklinde yetkilendirilmiş bir durumda olarak, bunun dahilinde satışla alakalı gerekli çalışmaların yanı sıra potansiyel bir durumdaki yatırımcılarla da görüşmeler başlatılmış olacaktır. Satış süreci içerisinde Ak Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi ile birlikte Garanti Yatırım Menkul Kıymetler Anonim Şirketi ve de İş Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi ise yerel danışman şeklinde görev almış olacaklardır.” şeklinde yazıldı.

Türk Telekom şirketinin %55’lik bir kısmı 2005 senesinde 6.5 milyar dolar tutarındaki bir ücretle Lübnan asıllı Ojer Telekom’a (OTAŞ) satılmış idi. OTAŞ ise, Türk Telekom şirketine ait hisselerini teminat gösterip 2013 senesi içerisinde almış olduğu 4 milyar 750 milyon dolar tutarına sahip krediyi geri ödeme yapamadı. Bunun hemen sonrasında Aralık 2018 tarihi içerisinde %55 oranındaki hissenin yeni sahibi ise İş Bank ile birlikte Akbank ve de Garanti ortaklığıyla kurulmuş Levent Yapılandırma Yönetimi Anonim Şirketi olarak öne çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.