YSK yenilenmiş istanbul seçimlerinin bilançosunu açıkladı

24

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 23 Haziran tarihi içerisinde yenilenmiş olan İstanbul seçimlerinin maliyetini 40 milyon 656.388 Türk Lirası şeklinde açıkladı.

İyi Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcilerinden biri olan Tolga Öztürk, Yüksek Seçim Kurulu’na 23 Haziran 2019 tarihi içerisinde yenilenme kararı alınan İstanbul seçimlerinin maliyetini sordu. Öztürk’ün söz konusu bu yazısına Yüksek Seçim Kurulunun Başkanvekili görevinde bulunan Erhan Çiftçi’nin vermiş olduğu cevapta; ”23 Haziran 2019 Pazar gününde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Başkanlığıyla alakalı yenileme seçimlerinin toplamdaki maliyetinin 40 milyon 656.388 Türk Lirası tutarında olduğu tespit edilmiş durumdadır” ifadelerine yer verildi.

Niye yenilendi?

AK Parti, İstanbul ilinde gerçekleştirilmiş olan seçimler esnasında sandık kurullarının hazırlamış olduğu 31.280 tane sandık üzerindeki oy sayımlarıyla birlikte döküm cetvellerine yönelik bir takım usulsüzlüklere dikkat çekip seçimlerin yenilenmesini talep etmişti. Buna bakılır ise kullanılmış olan oyların 5.388 tanesinin mühürsüz bir durumda, 694 tanesinin imzasız bir durumda, 214 tanesinin boş bir durumda, 498 tanesine rakam bilgisi yok, 1.135 tanesinde de sayı eksikliği yer aldığının tespit edildiğine vurgu yapılmıştı. YSK içerisinde AK Parti’nin olağanüstü bir şekilde gerçekleştirdiği itirazından sonra İBB seçimlerinin iptal edilmesine ve 23 Haziran tarihi içerisinde yenilenmesi konusunda bir karar verilmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.