BDDK kredi konusunda çok kritik açıklama gerçekleştirdi

60

BDDK yapmış olduğu bir açıklama ile birlikte, banka takip hesapları üzerine aktarılması gerekli 48 milyar Türk Lirası tutarında bir kredinin tespit edilmiş olduğu konusunda duyuru yaptı.

BDDK tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılır ise; ”Bankalar için senenin sonuna kadarki dönem içinde beklenmekte olan kredi karşılıklarının ayrılması hususunda özel bir bildirim gerçekleştirildi. Bankaların takip hesabı için aktarması gerekli olan kredinin toplamdaki tutarı ise 46 milyar Türk Lirası tutarında. Sektörün %18,2 seviyesinde yer alan sermaye yeterlilik rasyosu ise %17,7 seviyelerine kadar bir gerileme göstermiş oldu, takibe dönüşme ile alakalı oran ise %4,6 oranından tam olarak %6,3 oranına kadar yükselmiş oldu.

Yapılmış olan söz konusu bu çalışmalar sektörün çok daha sağlıklı bir şekilde ve çok daha güçlü yapısını korumakta olduğu, mevcut durumda yer alan sermaye yapısının aktif kalitesinden kaynaklanan riskleri rahat bir şekilde yönetebilecek seviyede olduğunu gösteriyor. Geçmiş olduğumuz 1 sene içerisinde bankacılık sektörünün kardan gelmiş olan katkı haricinde bulunan nakdi, ek ana sermayeyle birlikte katkı sermayesi konusunda 49 milyar Türk Lirası tutarında bir artış meydana geldi.” ifadelerine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.