Gündeme yönelik konularda değerlendirmeler yaptı

32

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Erdoğan, Reuters’a vermiş olduğu özel bir mülakatta, gündeme yönelik konularda değerlendirmeler yaptı ve soruları da cevapladı.

Suriye içerisinde kurulması konusunda planlar yapılan güvenli bölge ile alakalı Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’nin isteklerini yerine getirmemiş olduğu açıklaması da anımsatılan Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Erdoğan’a; ”Eylül ayına kadar istekler karşılanmaz ise ne yapacaksınız?” şeklinde bir soru soruldu. Erdoğan, söz konusu bu soruyla alakalı ”Bu söz konusu güvenli bölge arayışları bizim isteklerimizi karşılamamakta. Oyalama ile alakalı bir siyasete dönüşmüş oluyor. Bu söz konusu oyalama siyaseti bizlerin sabrını deneme midir? Sabrımız taşmaya başladı, kendi başımızın çaresine bakabiliriz” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG’ye silah yardımları yapmakta olduğunu ifade eden Erdoğan açıklamasında; ”PYD ile birlikte YPG PKK terör örgütünün bir koludur. Bunu Batı’aki ülkelere ispatlamış olmamıza karşın buna inanmamaktalar. Daha bizler neyi anlatalım? Bizim söylemiş olduklarımıza inanmamaktalar terör örgütünün sözleri ile hareket etmekteler. Amerika Birleşik Devletleri bu 10.000’lerce TIR dolusu mühimmat getirmiş durumda. Şimdi bizler tam olarak nasıl müttefikiz” ifadelerine yer verdi.

NATO ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye hiç bir şekilde silah vermeyerek terör örgütüne bedava bir şekilde silah dağıtmakta olduğuna da vurgu yapan Erdoğan; ”YPG ile birlikte PYD’nin bir terör örgütü olduğunu Amerika Birleşik Devletleri’ne anlatmaktayız fakat buna karşın bize inanmayıp yanlışa düşmeye devam ediyorlar. Amerika Birleşik Devletleri sınıra TIR’lar dolusu mühimmatlar taşıdı örgütlere yardım olması amacıyla. Bizler nasıl bir müttefikiz? Terör örgütleri sürekli olarak bize saldırıyor, Amerika Birleşik Devletleri örgüte silah yardımı gerçekleştiriyor. Bizler NATO’da Amerika Birleşik Devletleri ile müttefik bir durumdayız, bize para ile vermemiş oldukları silahı örgütlere bedava bir şekilde veriyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.