Amerika’dan DEAŞ mevzilerine bomba yağmuru

28

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortak Görev Gücündeki Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanlığı’nın yapmış olduğu yazılı açıklamaya bakılır ise, uluslararasında görevli koalisyon ile birlikte Irak güçlerinin; Salahaddin isimli vilayetin Kanus Adası’nda gerçekleştirmiş olduğu ortak operasyon esnasında terör örgütlerinden biri olan DEAŞ hedefleri vurulmuş oldu.

Koalisyon güçleri tarafından F-35 savaş uçaklarının yanı sıra F-15 savaş uçakları ile de gerçekleştirmiş olduğu bu operasyon esnasında 36.000 kilogram ağırlığında patlayıcı madde kullanılmış olduğu belirtilirken, Irak’ta görevli olan anti-terör timlerinin ise DEAŞ hedeflerini karadan giderek temizlemiş olduğu ifade edildi.

Açıklama içerisinde ayrıca Irak ordusunda görevli bulunan 2. Özel Operasyonlar Taburu’nun karadan halen süren operasyonlarına da değinip, DEAŞ’lı olan teröristlerin Suriye’den Musul kentinin çöl bölgeleri ile birlikte Mahmur ilçesinin yanı sıra Kerkük’te yer alan bölgelere geçiş amacıyla kullanmakta olduğu bu güzergahların yok edilmeye çalışılmakta olduğu bilgisi verildi.

Irak’ta yer alan güçler, DEAŞ terör örgütünün yaklaşık olarak 3 sene boyunca elinde tutmakta olduğu ilk sırada Musul kenti olmak üzere ülke topraklarına ait olan üçte birlik kısmının, Aralık 2017 tarihi içerisinde komple geri alınmış olduğu konusunda bir duyuru yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.