Yasa dışı göçmen sayılarında düşüş olduğu açıklandı

27

Amerika Birleşik Devletleri’nin Gümrük ile Sınır Muhafaza Komiser Vekili görevinde bulunan Mark Morgan, Beyaz Saray içerisinde yapmış olduğu açıklamada, Meksika’nın sınırından ülkeye geçmeye çalıştığı esnada yakalanmış olan yasa dışı göçmenlerin sayılarının, ağustos ayı içinde daha önceki aya bakıldığında %30 oranında azalmış olduğunu ifade etti.

Sınır bölgesinde yakalanmış olan göçmenler arasından, ailesi ile seyahat halinde bulunan ve refakatsiz bir durumdaki çocukların oranlarının geçtiğimiz ay %57’ye kadar gerilemiş olduğunu ifade eden Morgan, bu söz konusu oranın mayıs ayında %72, temmuz ayında da %67 olduğuna dikkatleri çekmiş oldu.

Morgan öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın göçü azaltmayla alakalı gayretlerinin yanında Meksika hükümetinin kuzey bölgesine doğru giden göçmenlere getirmiş olduğu kısıtlamaların bu düşüş konusunda etkili bir durumda bulunduğunu belirtti.

Yaz ayları içerisinde göçmen sayısı konusunda büyük bir azalma görülmüş olduğunu ifade eden Morgan sonrasında ise; ”Yakalanmış olan kişilerin sayısında meydana gelen düşüş trendinden memnun olmaktayız fakat söz konusu bu sayıların sürekli olarak yukarı doğru çıkabilecek olduğunu de bilmekteyiz. Tarih bize bunu açık bir şekilde gösterdi. Geçmiş dönemlerde de olduğunu gördük.” ifadelerine yer verdi.

Güney sınır bölgesinde, sınırı yasa dışı bir şekilde geçmeye çalıştığı esnada Sınır Devriyesi tarafından yakalanmış olan kişi sayısının mayıs ayında 132.000 taneden çok, temmuz ayında yaklaşık olarak 72.000 kişi, ağustos ayında 50.600 tane seviyelerinde olduğu belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.