Çin asıllı iş adamı kedisini klonlattı

15

Çin içerisinde 22 yaşında bulunan bir tane iş adamı, yaşamını yitiren kendisi Sarımsak’ı 35.000 dolar tutarındaki bir paraya yani 202.000 Türk Lirası tutarında bir harcama yaparak klonlattı. Sarımsak Çin içerisinde klonlanan ilk kedi oldu.

New York Times tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Huang Yu, yaşamını yitirdikten sonra Sarımsak’ı evinin yakınlarında yer alan bir tane parka gömdü. Sonrasında ise köpek klonlama ile alakalı bir haber okumuş olduğunu anımsayarak kedisini mezarından çıkarttı ve sardıktan sonra buzdolabının içine koydu. Klonlamayla alakalı hizmet veren Sinogene isimli firma, 1 ay boyunca buzdolabında kalmış olan kedinin deri dokusunu kullanıp DNA’sından da 40 tane embriyo üretmeyi başardı. Bu söz konusu embriyolar ise 4 tane taşıyıcı anneye nakil edildi. Kediler arasından 3 tanesi hamile kaldı. Fakat bu hayvanlar arasından iki tanesi düşük gerçekleştirdi ve 21 Temmuz tarihi içerisinde Sarımsak’ın kopyası dünyaya geldi. Doğmuş olan yavrunun tüyleri ile birlikte göz renginin klonlanmış kediden biraz değişik olduğu ifade ediliyor. Yaşamını yitiren kedinin çenesinin altında yer alan siyah leke ise bu yavruda bulunmuyor.

Fakat gen araştırmaları gerçekleştiren farklı bir firma, klonlanmış olan yavrunun yaşamını yitiren kediyle DNA’sının eşleşmiş olduğunu doğruladı. Kedisi ile Ağustos ayında tanışmış olan Huang açıklamasında; ”Hayal kırıklığına uğramadım dersem yalan olacak” ifadelerine yer verdi ancak yine de bu sonuçtan memnun bir durumda bulunduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.