MSB Açıklama yaptı

18

Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden yapmış olduğu açıklama içerisinde, Suriye’nin kuzey bölgesinde, Fırat’ın doğu bölgesine gerçekleştirilmiş olan ortak kara devriyesi ile alakalı açıklamalar gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin heyeti ile gerçekleştirilen mutabakatın hemen sonrasında Güvenli Bölge’yle alakalı yapılmış olan çalışmaların planlar kapsamında sürdüğüne vurgu yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu operasyonun gelecek günlerde de devam edecek olduğunu açıkladı.

‘5 ila 7 Ağustos tarihleri içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin heyeti ile varılmış olan mutabakat kapsamında Güvenli Bölge’nin tesis edilmesine, belirlenmiş takvim kapsamında planlanmakta olduğu gibi devam ediliyor.

Suriye’nin kuzey bölgesinde Fırat’ın doğu bölgesinde Güvenli Bölge’nin tesis edilmesine yönelik bir şekilde Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Şanlıurfa Akçakale ilçesi içerisinde 12 Ağustos 2019’da faaliyete geçirilmiş, 14 Ağustos 2019 tarihi içerisinde İHA’larla keşif uçuşları başlamış durumdadır. 21 Ağustos tarihi itibariyle Güvenli Bölge Birinci Aşama faaliyetlerine geçilip 24 Ağustos ile 29 Ağustos tarihlerinin yanı sıra 5 Eylül tarihi içerisinde müşterek hava keşif faaliyeti icra edilmiş bir durumdadır. Planlanmış olan takvime uygun bir şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin personeli; kara araçları ile birlikte helikopter ve de İHA’ların iştirakleriyle birinci müşterek kara devriyesine de bugün saatler 09:17’yi gösterirken Akçakale’nin güney bölgesinde, Suriye kısmında başlanmış ve planlanmış olduğu gibi faaliyet 12:51’i gösterirken sona ermiş bir durumdadır.

Güvenli Bölge’nin tesis edilebilmesine yönelik faaliyetlerin çok büyük bir dikkat ve hassasiyetle denetlenebilmesi, arazi üzerindeki uygulamaların yerinde görülebilmesi ve takvime uygun bir şekilde ilerlenmesi amacıyla hava ile birlikte karadan ortak devriyelere gelecek günlerde devam ediliyor olacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.