Ülke nerdeyse yerle bir oldu

27

NASA’nın çok daha öncesinde vatandaşları uyarmış olduğu Dorian Kasırgası’nın, Bahamalar’da yer alan etkisi havadan çekilmiş fotoğraflar ile birlikte ortaya çıkmış oldu.

Havadan çekilmiş olan bu fotoğraflar, Bahamalar’ı vurmuş olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesine kadar ilerleyen Dorian Kasırgası’nın ülke üzerinde çok daha büyük bir yıkıma sebep olduğunu göstermekte. Abaco adaları üzerinde çekilmiş bu fotoğraflar, felaketle alakalı boyutlarını da açık bir şekilde ortaya koymakta.

Yetkili isimler, kasırga esnasında ölü sayısının 7 kişiye çıkmış olduğu konusunda açıklama yaptı. Fakat söz konusu bu kasırgadan en çok etkilenmiş bölgelerden bir tanesi olan 50.000 tane nüfusu bulunan Büyük Bahama’ya halen ulaşılabilmiş değil. Başbakan görevinde bulunan Hubert Minnis, ülkedeki tarihin en büyük krizlerinden bir tanesini yaşamakta olduklarını ifade ederek ölü sayısının çoğalabileceği konusunda açıklama yaptı.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’ne bakılır ise Büyük Bahama ile birlikte Abaco adalarında yer alan evlerin %45’lik bir kısmı kısmi bir şekilde veyahut komple kullanılamayacak bir duruma gelmiş oldu. Bu ise tam olarak 13.000 tane konuta karşılık gelmiş oluyor.

Geçmiş olduğumuz hafta sonu içerisinde Abaco Adaları’na ulaşmış olduğunda kasırganın hızı saatte 298 kilometre kadardı. Atlas Okyanusu üzerinde gerçekleşen 1935 senesindeki ”Kasırga 3”ten bu zamana kadar sabit bir şekilde devam eden rüzgar hızı bu denli yüksek ve karada etkili bir durumda bir kasırga görülmüş değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.