Çavuşoğlu o teklife cevap verdi

29

Slovenya’da gerçekleştirilen 14. Bled Stratejik Forumu esnasında konuşma gerçekleştiren Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya’nın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Borut Pahor’un, Türkiye için tam bir üyelik verilmerinin yerine özel statü verilmesi konusundaki teklife yönelik açıklamalarına cevap vermiş oldu.

Bakan görevinde bulunan Çavuşoğlu açıklamasında; ”Geçtiğimiz seneye kadar Türkiye’nin üyeliğini fazlasıyla güçlü bir biçimde desteklemeyi sürdürmekteydi. Fikrini tam olarak niçin değiştirmekte olduğunu bilmiyorum. Macron ile birlikte başkalarından dolayı da olabilir” şeklindeki bir değerlendirme yaptı.

Devletin ve Avrupa Birliği’nin devamlılığı ilkesinin esas alınmasının gerekli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; ”Avrupa Birliği, tam üyelikle alakalı olarak Türkiye ile müzakerelere 2004 senesinde başladı. Burda yer alan kriterler tam olarak nelerdir? Bu söz konusu standartlarla mı veyahut taahhütlerle mi alakalı? Türkiye bu konuda yeni bir fasıl açma konusunda tamamen hazır. Eğerki Türkiye açılış ile birlikte kapanış kriterlerini yerine getiremez ise tamamdır o halde, Türkiye tamamen bir üye olamaz fakat Türkiye fasılların açılmayla alakalı kriterlerini yerine getirir ise üyelik sürecine ya da en azından müzakereleri sürdürmelidir.”

Forumda konuşma gerçekleştirmiş olan Slovenya Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Pahor açıklamasında; ”Batı Balkanlar ile birlikte Türkiye ve de Ukrayna arasında yer alan farkı belirtmeyi isterdim. Ukrayna ile birlikte Türkiye’ye özel bir statü, Batı Balkan ülkeleri içinde tam bir üyelik teklif ederdim” şeklindeki ifadelerine yer vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.