Mürettebat gemiyi hiç bir şekilde terk etmedi

43

Dün akşama doğru Çanakkale ilinde yer alan Bozcaada’nın açık bölgesinde ön kısmı su alıp karaya oturmuş bulunan Türk gemisiyle alakalı bir soruşturma başlatılmış durumda. Gemi içerisinde yer alan 8 tane mürettebat şu zamana kadar hiç bir şekilde yardım isteğinde bulunmadı. İlk önce karaya vurmuş olan bu gemi drone kullanılarak havadan görüntülenmiş oldu.

Elde edilmiş olan bilgiye bakılır ise, dün akşam saatlerine doğru 17:45 civarlarında Bozcaada’nın açık bölgesinde demirli durumdaki Türk bayrağına sahip 41 metre uzunluğu bulunan ”Kanuni D.S.” adına sahip su altı kumla birlikte çakıl temizlemeyi yapan gemi, 8 tane mürettebatı ile birlikte İzmir Aliağa ilçesinden Yalova iline seyir halindeyken Çanakkale ilinin Bozcaada ilçesindeki açık bölgede demirledi. Bozcaada’nın güneydoğu bölgesinde Mermer Burnu açık bölgesinde gemi baş bölümünden yavaş bir şekilde su almaya başlamış oldu. Geminin kaptanı görevinde bulunan Ali Koparan Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğüne telsizi kullanarak çağrı yaptı ve geminin baş bölümünden su almaya başladığını ifade etti. Gemide kaptan görevinde bulunan Ali Koparan su almaya başlayan geminin batmaması amacıyla da kıyıya doğru hızlı bir şekilde seyir haline geçmiş oldu. Geminin kurtarılabilmesi amacıyla bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde görevli bulunan ”Kurtarma-6” isimli römorkörü yönlendirildi. Geminin kaptanı ise manevra yapıp, su almış olan gemiyi karaya oturttu.

Geceyi ön bölümü komple batık bir durumda bulunmasına karşın gemide geçirmiş olan mürettebat havanın ağarması ile beraber tekrar gemide çalışmayı sürdürdü. 8 kişiden oluşan mürettebatın şu zamana kadar herhangi bir şekilde yardım isteğinde bulunmadıkları ifade edildi. Gemiyle alakalı olarak bir soruşturma başlatılmış olduğu, 72 saat süresince yardım isteği gelmez ise liman başkanlığının bu konuda bir inisiyatif kullanarak personeli tahliye edecek olduğu bilgisine ulaşıldı. Söz konusu bu geminin suyun altından kumla birlikte çakıl çıkartmış olduğu, öte yandan sahil ile birlikte liman temizleme konusunda kullanılmakta olduğu ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.