S-400 bataryasının ikincisi yola çıkmaya hazır

24

Teslimatla alakalı sürecin yaklaşık olarak 2 hafta devam etmesi planlanmakta. Rusya üzerinden satın alınmış S-400 isimli hava savunma sisteminin ikinci batarya teslimatıyla alakalı süreç bugün başlayacak.

Teslimatla alakalı sürecin yaklaşık olarak 2 hafta boyunca devam etmesi planlanmakta. Erzincan ili içerisinde yer alan 3. Ordu Komutanlığında yer alan devir teslim törenine katılım sağlayan Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar, Rusya üzerinden 2.5 milyar dolar tutarındaki bir ücretle satın alınmış bulunan S-400 ismine sahip hava ile füze savunma sistemine de değinip; ”12 Temmuz tarihi içerisinde S-400 sistemleriyle alakalı tedarik çalışmaları başlamış oldu. Bunun kapsamında yapılmış olan çalışmalarsa sürüyor. İlk batarya gelmiş oldu. 2. bataryanın temin edilmesi amacıyla da 27 Ağustos tarihi itibariyle intikaller ile birlikte taşıma faaliyetleri de başlamış olacak.

Maksadımız ise ülkemiz ile birlikte milletimizin üst kısımdan gelecek hava ile birlikte füze tehdidine karşı korunabilmesi ve kollanabilmesidir” ifadelerine yer verdi.

Bugün içerisinde başlamış olacak 2. batarya teslimatının ise, Ankara ilinde yer alan Kahramankazan ilçesindeki eski ismi Akıncılar olarak öne çıkan Mürted Hava Meydan Üssü’ne yapılması konusunda plan yapılıyor. 2. bataryanın parçaları ise tekrar Rus Hava Kuvvetleri’ne ait durumda bulunan Antonov AN-124 ile birlikte İlyushin Il-76 modelindeki kargo uçakları kullanılarak Ankara iline taşınmış olacak. Söz konusu bu parçalar, ağır tonaja sahip askeri TIR’lara yüklenip güvenlikli hangarlara çekilmiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.