Gizemli hayırsever mahallelinin yüzünü güldürdü

23

Antalya ilinde yer alan Muratpaşa ilçesi içerisinde hayırsever bir tane vatandaş, Osmanlı dönemi içerisinde özellikle de Ramazan aylarında zengin kişiler tarafından yoksul olanların esnafa karşı borçlarının ödemesi işlemine kadar dayanan ”zimem defteri”yle alakalı geleneği yaşattı. Gizemli bir tane hayırsever, Soğuksu Mahallesi’nde yer alan bir tane markete geldi ve veresiye defteri üzerinde ödeme güçlüğü çekmekte olan yaklaşık olarak 200 tane insanın 10.000 Türk Lirası tutarının üstündeki borcunu ödeyip mahallede yaşayanların da yüzünü güldürmüş oldu.

Marketin sahibi olan eski kaptanlardan Osman Cengiz, 5 seneden beri oğlunun işletmekte olduğu marketin veresiye usulünce çalışmaya devam ettiğini ifade etti. ”Veresiye yapmasan olmuyor, komşuları da hiç bir şekilde kıramıyorsun” ifadelerine yer veren Cengiz, özellikle de genç olanların geldiğini ifade etti.

Daha önceki dönemde birkaç tane veresiye defteri atmış olduklarını ifade eden Cengiz, ”Bizler zorlanmaktaydık ancak ne yapabilirsiniz ki. Bir takım husumetler bile oldu ancak bizlerde buranın yerlileriyiz. Misal olarak bir tane kadın gelerek akşam 2 tane ekmek istediği zaman nasıl ”hayır” cevabı verebilirsiniz. Mahalle çok fazla sever, bizlere de herkes gelir sağ olsun” ifadeleri ile konuşma yaptı.

Antalya Taraftarlar Derneği içerisinden bir tane arkadaşının bulunduğunu ifade eden Cengiz açıklamasında; ”Arkadaşımın da söz konusu bu borçlardan haberi bulunuyordu, hayırseverlerden birinin borçları ödemeyi talep ettiğini söyledi. Ne kadar borç bulunduğunu söyledik, kendisi ise hızlı bir şekilde gönderdi. Borcu bulunan vatandaşlar ise tabiiki de sevindi, bazıları ise ”keşke daha çok bir alışveriş yapmış olsaydık’ şeklinde konuşarak gülümsetti” ifadeleri ile konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.