Yangından sonraki görüntüler yürekleri yaktı

23

İzmir ilinin Karabağlar ilçesi ile birlikte Seferihisar ilçesi ve Menderes ilçesinde başlamış olan ve şiddetli rüzgarında etkisiyle hızlı bir şekilde yayılan orman yangını 53 saat devam eden bir mücadeleden sonra söndürülmüş durumdayken, yanmış olan ormanlardan geriye ise yürekleri yakan görüntüler kalmış oldu.

İzmir ilinin Karabağlar ilçesi içerisinde pazar günü başladığı açıklanan ve yaklaşık olarak 53 saat sonrasında kontrol altına alınmış yangın esnasında soğutma çalışmaları aralıksız olarak sürüyor. Karabağlar ilçesine yer alan kırsal Tırazlı Mahallesi içerisinde başladıktan sonra Menderes ilçesiyle birlikte Seferihisar ilçesine de sıçradığı açıklanan orman yangını esnasında yaklaşık olarak 500 hektar büyüklüğünde alan zarar görmüş durumdayken, alevlerle mücadele edebilmek amacıyla Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğu açıklanan Türkiye’nin pek çok noktasından İzmir iline intikal eden yaklaşık olarak 150 tane arazöz soğutma çalışmalarıyla alakalı görev yapmayı sürdürüyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde yeralan yangın yönetim helikopterinin de bazı zamanalarda havadan denetim yapmakta olduğu bölge içerisinde, herhangi bir şekildeki olumsuzluğa karşın yangın söndürmeyle alakalı görevli helikopterler de hazır bir şekilde bekletilmekte.

Yaklaşık olarak 700 tane futbol sahası büyüklüğüne sahip bir alan içerisinde etkili olduğu açıklanan yangın esnasında onlarca senelik çam ağaçları komple yanmış durumdayken geriye kömüre dönmüş bedenleri ve küller ile kaplanmış araziler kaldı. Yanan alan içerisindeki üzüm bağlarından bazılarının da zarar gördüğü açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.