Resesyon konusunda uyarı geldi

33

Almanya’nın Merkez Bankası (Bundesbank), ülke içerisinde yer alan üretimin bu senenin 3. çeyreklik kısmında ”cansız” bir durumda kalacak olduğunu ifade ederek, ekonominin aslında çok büyük bir resesyon kıyısında yer alabileceği konusunda bir uyarı gerçekleştirdi.

Bundesbank, ekonomi ile alakalı olarak bu senenin ağustos ayını ilgilendiren raporunu paylaştı. Söz konusu bu rapora bakılır ise, ticaret ihtilaflarının yanı sıra daha zayıf bir şekilde seyretmekte olan küresel ekonomi Almanya’nın ekonomisi de etkilemeyi sürdürüyor.

”Mevcut durumda yer alan verilere bakılır ise, sanayi üretimlerinin bu çeyrek içerisinde de belirgin bir biçimde daralması konusunda bir beklenti var.” şeklindeki bir değerlendirme bulunan raporun içinde; ”Alman inşaat endüstrisi içerisindeki canlılığın da sürmesi konusunda bir beklenti var.” şeklinde değerlendirme gerçekleştirildi

Almanya içerisinde yer alan üretimin bu senenin 3. çeyreklik kısmında tamamen ”cansız” kalacak olduğuna da işaret edilmiş olan bu rapor içerisinde, ekonominin çok büyük bir resesyon kıyısında kalabileceği şeklinde de uyarılar yapıldı.

Rapor içerisinde ayrıca, iç ekonomiyle alakalı sektörlerin Almanya ekonomisinin büyüme göstermesini desteklemeyi sürdüreceğine de vurgu yapılacak, iş gücü piyasası içerisinde ekonomi konusundaki yavaşlamanın işaretlerinin görülmeye başlandığı da ifade edildi. Almanya içerisinde yer alan ekonomi geçtiğimiz sene %1,4 oranında bir büyüme gösterdi. Alman hükümeti ile birlikte Avrupa Birliği’nin Komisyonu, bu sene içerisinde de büyümenin %0,5’te kalması konusunda bir beklenti içinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.