Gıda fiyatları konusunda planın hazırlandığı açıklandı

28

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sarf edilen; ”Tek haneye sahip rakamlara inen enflasyonun yanı sıra faiz oranlarını tamamen kalıcı bir duruma getirmiş olacağız” şeklindeki sözlerle ortaya koymuş olduğu hedefle alakalı olarak artık son viraja girilmiş bir durumda.

Hazine ile Maliye Bakanı görevinde bulunan Berat Albayrak’ın başkanlığıyla geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen Gıda Komitesi toplantısı esnasında da enflasyonu tetiklemekte olan gıda fiyatları konusunda kalıcı bir şekilde düşüş sağlamış olacak, üretim konusunda maliyetleri daha da azaltabilecek yapısal çözümlerle alakalı adımlar ile stratejiler çok daha detaylı bir biçimde ele alınmış oldu. Gıdalardaki enflasyona karşı on aşamadan oluşan plan dahilinde dönemsel bir şekilde meydana gelen fiyat dalgalanmaları asgari bir seviyeye indirilmiş olacak, Ürün Gözetim Mekanizması da hayata geçirilmiş olacak.

Lojistik ile birlikte depolama alanları içerisinde gerekli bir takım düzenlemeler gerçekleştirilecek. Tarım konusunda bölge ile birlikte ürün bazına sahip bir planlama yapmanın kurumsal durumdaki altyapısı da yaşama geçirilmiş olacak. Aracılık ile birlikte lojistikle alakalı maliyetleri azaltabilmek amacıyla tarımsal üretim konusunda örgütlü yapı güçlendirilmiş olacak. Dönemsel bir şekilde gerçekleştirilen fiyatların dalgalanmaları asgari bir seviyeye indirilmesini sağlayabilecek soğuk depo zincirleri de desteklenmeye başlanacak.

Taşıma araçlarının modernizasyonuyla alakalı dönüşümü de teşvik edilmeye başlanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.