Çin’den sınır bölgesine asker sevkiyatı

38

Hong Kong içerisinde hüküm giymiş olan veyahut haklarında suç iddiası yer alan şahısların Çin’e, Makao Özel İdari Bölgesi ile birlikte Tayvan’a iade edilmesini basitleştiren yasa tasarısından dolayı başlamış gösterilerin yanı sıra gerginlik devam ederken, Çin ordusunun, şehrin sınır komşularından biri olan Shenzen’e asker yollaması dikkatleri çekmiş oldu.

Binlerce sayıdaki insandan oluşan söz konusu bu birliklerin Shenzen Bay Stadyumu içerisinde bir geçit töreni yapmış olduğu, stadın içi ile birlikte dışında çok fazla sayıda zırhlı araçla beraber askeri nakliyat araçlarının yer alması, hafta sonunda yapılması konusunda beklentiler olan yeni gösteriler için çok sert bir şekilde müdahale gerçekleştirileceği yorumlarını da getirmiş oldu. Çin’e yer alan yönetim, son günler içerisinde Hong Kong’la alakalı olarak yapmış olduğu açıklamalar içerisinde göstericilerle ilgili olarak ”teröristler” şeklindeki tabiri sık bir şekilde kullanmış ve sonrasında ise ”demir yumruk”la harekete geçilmesi şeklinde ifadeler gerçekleştirmişti. Hong Kong yönetiminde görevli olan polis ekiplerinin üst düzeyde yer alan yetkilileri ise, bahsi geçen askeri yığınağa yönelik olarak bir bilgilerinin bulunmadığını iddia etti.

Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri’nin Devlet Başkanı görevinde bulunan Trump, Twitter platformu üstünden Çin Devlet Başkanı görevinde bulunan Şi Cinping’e yönelik olarak çok özel bir mesaj paylaşımı gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.