Plastik poşetler Almanya içerisinde tamamen yasaklanmış olacak

32

Almanya’nın Çevre Bakanı görevinde bulunan Svenja Schulze ülke içerisinde kullanımı devam eden plastik poşetlerin komple yasaklanacak olduğu konusunda açıklama yaptı. Schulze, söz konusu bu kararın poşetlerin para ile satılmaya başlanması şeklindeki uygulamanın beklenen sonucu vermemesinden dolayı alınmış olduğunu ifade etti.

Ülke içerisinde gerçekleştirilen plastik poşet kullanımının 2015 senesinden bu zamana kadar %64 seviyesinde azalmış olduğu ifade ediliyor.

Svenja Schulze paralı bir şekilde uygulamaya konulan plastik poşet kullanılmasını ”yeteri kadar azaltmış olduğunu fakat bunun istenildiği bir sonuç olarak öne çıkmadığını” ifade ederek ”Asıl maksadımız kullanıp atılmasını sağlayan bir toplum olmayı en kısa zamanda bırakabilmek ve çok daha az bir miktarda plastik kullanımı sağlamak” ifadelerine yer verdi.

Çevre Bakanı, açıklamasını yapmış olduğu bu uygulamanın tam olarak hangi tarihte başlayacağı konusunda bir bilgi aktarmadı.

İngiltere içerisinde de plastik poşetlerin kullanılması 2015 senesinden bu zamana kadar paralı. Poşetleri almak isteyenler 5 Peni tutarında (yaklaşık olarak 33 kuruş tutarında) ödeme yapıyor. Söz konusu bu uygulamanın plastik poşetlerin kullanılmasını %90 oranında azaltmış olduğu ifade ediliyor. Plastik poşet kullanmak isteyenler ise 2020 senesi itibariyle 2 katı kadar bir ödeme yapacak.

Ülke içerisinde önümüzdeki Nisan ayı itibariyle plastik poşetler ile birlikte kokteyl karıştırıcı malzemeler ve kulak temizleme çubukları da yasaklanmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.