Kritik süreç resmi bir şekilde başladı

37

Şanlıurfa ili içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin arasında varılmış olan mutabakattan sonra kurulmuş olan ”Müşterek Harekat Merkezi” içinde görevlendirilmesi yapılacak ilk Amerika Birleşik Devletleri asıllı askerler kente ulaşmış bir durumda.

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin arasında 5 ila 7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan toplantılar esnasında Suriye’de gerçekleştirilmesi plalanmış olan güvenli bölgenin tesis edilebilmesinin Amerika Birleşik Devletleri ile beraber koordinesinin yanı sıra yönetimi amacıyla Türkiye içerisinde Müşterek Harekat Merkezinin kurulması konusunda bir mutabakata varılmış durumda.

Mutabakat kapsamında ise Şanlıurfa ili içerisinde Müşterek Harekat Merkezi kurulmuş oldu. Ön hazırlıkların dahilinde ilk Amerika Birleşik Devletleri askerleri de Şanlıurfa iline ulaşmış bir durumda.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılır ise; ”Güvenli Bölge’ye yönelik olarak gerçekleştirilecek Müşterek Harekat Merkezi’nin çalışmaları dahilinde ön hazırlık yapılabilmesi maksadıyla 6 kişiden oluşan Amerika Birleşik Devletleri’nin heyeti Şanlıurfa iline ulaşmış durumda” ifadelerine yer verildi.

Açıklama içerisinde, Müşterek Harekat Merkezi’nin gelecek günler içinde faaliyete geçirilecek olmasının planlanmakta olduğu ifade edildi.

Şanlıurfa ilinde yer alan GAP Havaalanı’na iniş gerçekleştiren askerler daha sonrasında ise otobüsleri kullanarak hareket edip merkeze ulaşım sağladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.