Rusya ile aramızda vizesiz seyahat başladı

31

Rusya’nın Devlet Başkanı görevine bulunan Vladimir Putin, hizmet ile birlikte hususi pasaportu bulunan Türk asıllı vatandaşlarının Rusya’ya giriş yapması için vize ile birlikte görevlendirme şartı aranıyor olması uygulamasına 25 Temmuz tarihi içerisinde imzalamış olduğu bir kararname sayesinde son vermiş durumdayken, vizesiz olarak seyahatin tam olarak ne zaman başlayacak olduğu da kesinleşti.

Rusya’ya ait olan İstanbul Başkonsolosluğu, vizesiz bir şekilde seyahat uygulamasının hizmet ile birlikte hususi pasaport sahiplerinin yanı sıra uluslararası bir şekilde taşımacılık gerçekleştiren profesyonel şoförlerle ilgili olarak bugün itibariyle başlayacak olduğunu resmi bir şekilde duyurdu.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılır ise hizmet pasaportu ile birlikte hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyla beraber uluslararası bir şekilde taşımacılık gerçekleştiren profesyonel şoförler bugün itibariyle , giriş tarihini takip eden 30 gün zamanla Rusya’ya vizesiz bir şekilde seyahat edebiliyor olacaklar. Açıklama ise şu şekilde; “Rusya Federasyonu’nun Devlet Başkanı’nın 25.07.2019 tarihinin yanı sıra 357 sayısına sahip kararına bakılında, hizmet pasaportu ile birlikte hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla beraber uluslararası bir şekilde taşımacılık gerçekleştiren profesyonel şoförler 07.08.2019 tarihi itibariyle, giriş tarihini takip eden 30 gün zamanla vizesiz bir şekilde seyahat edebiliyor olacaklardır. Bunla beraber, ikamet zamanı her 180 gün içerisinde 90 günlük zamanı da aşmayacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.